שולמית בכר - דיאטנית קלינית, ליווי להחלמה מבולימיה ואימון לחופש מאכילה רגשית - הידעת שברוקולי יכול לשנות את הDNA שלך?
דיאטנית קלינית.
אימון להחלמה מבולימיה, ולחופש מאכילה רגשית


צלצלי עכשיו
לקביעת פגישת ייעוץ ובדיקת מצבך התזונתי
 054-539-6067
דף הבית >> מאמרים >> הידעת שברוקולי יכול לשנות את הDNA שלך?
 
עדויות מדעיות מצטברות מראות שברוקולי הוא אחד מהמזונות בטבע בעל הכי הרבה ערך בקידום הבריאות שלנו.  המדע, מוכיח, פעם אחר פעם שהטבע הוא הרופא הטוב ביותר, ושמזון הוא התרופה הטובה ביותר.

מחקר עדכני שפורסם במגזין האמריקאי ללחץ דם מוסיף לעדויות הקיימות על יתרונות הברוקולי.  רכיב בברוקולי, גלוקוסינולייט, מייצר מטבולייט (חומר) שנקרא סולפורפאן שיכול לשפר בצורה משמעותית את לחץ הדם, ואת תפקוד הכליות על פי המחקר הזה.

סולפורפאן היא תרכובת אורגנית שמצויה בירקות ממשפחת המצליבים כמו ברוקולי, כרוב ניצנים, כרוב, כרובית, חזרת ואורוגולה אבל תכולה גבוהה ביותר נמצא בנבטי ברוקולי.

תרכובת זו היא בעלת תכונות נוגדות סכרת, נוגדות חיידקים כמו גם בעלת יכולת להכחיד תאי גזע סרטניים, שבתמורה מאטה את קצב התפתחות הגידול הסרטני.

כימותרפיה אינה עושה פעולה זו, האוכל כן! 

מחקר אחרון זה מאשר שהיתרונות של הברוקולי הם הרבה מעבר למניעת סרטן.

במחקר זה מ- 2012, חולדות עם לחץ דם גבוה ותפקוד כליות לקוי הוזנו עם הסולפורפאן. התרכובת הטבעית שיפרה את תפקוד הכליות והורידה את לחץ הדם על ידי נירמול תהליך שנקרא- מתילצייה.

האוכל שאנחנו אוכלים למעשה משנה את הדנ"א שלנו

מהי מתילציית דנ"א?

מתילציית דנ"א הוא תהליך שבו קבוצת מתיל ( אטום פחמן קשור ל 3 אטומי מימן ) נוספת לחלק ממולקולת דנ"א.  מתילציית דנא היא חלק הכרחי בתפקוד נורמאלי של התא.  היא מאפשרת לתאים "לזכור את מהותם ואיפה הם היו" והיא חשובה בוויסות הביטוי גנטי.  כמו כן, מתילציית דנ"א מדכא פעילות לא רצויה של הגנים כמו מחלות ויראליות או אחרות שקשורות לגנים.  מתילציית דנ"א לא תקינה משחקת תפקיד חשוב בהתפתחות של כמעט כל סוגי הסרטן.

נבטי ברוקולי הוכחו כמדכאים את פעילותו של החיידק הליקובקטר פיילורי שגורם לדלקות בקיבה, כמגנים על הלב, וכספקי הגנה מקרינת UV כאשר מורחים אותם על העור.  הסולפורפאן שמופק מברוקולי משחק תפקיד בהפעלה של יותר מ200 גנים שונים. 

ולא חייבים לאכול משאיות של ברוקולי ליהנות ממנו.

למעשה, מחקר שפורסם ב- 2008 מצא שמספיק 4 מנות של ברוקולי בשבועלהגן על גברים מפני סרטן הערמונית ( פרוסטטה ).  מנה של ברוקולי היא בערך 2 פרחים כלומר בערך 10 פרחי ברוקולי בשבוע.

המדענים מאמינים שלחץ דם ותפקוד לקוי של הכליות נובעים מהפרעות בתהליך מתילציית דנ"א ויתכן שזה רק החומר הזה, הסולפורפאן משפר לחץ דם ותפקוד כלייה מיטיב עם הבעיה. אז כל מזון,  שמתווך את מתילציית הדנ"א מאד עוזר בשמירה על בריאות טובה וברוקולי הוא אחד מהטובים ביותר. אבל אם אתה שונא ברוקולי, יש פתרונות אחרים.

לחץ דם הוא החבר הטוב ביותר של שבץ

טרום לחץ דם מוגדר בין 120/80 - 140/80  וכל תוצאה מעל 140/80 בדרך כלל נחשבת כלחץ דם גבוה.  לחץ דם גבוה מסוכן בגלל שבדרך כלל אין לו סימנים והוא נחשב כ"הורג השקט" שגורם לשבץ.  התרופות שמתיימרות לטפל בלחץ דם אינן משנות את הסיבות ללחץ דם, אלו החדשות הרעות.  החדשות הטובות הן ש85% יכולים לשנות את לחץ הדם בעזרת שינוי אורח חיים.

הסיבה האמיתית של רוב לחץ הדם יפתיע אותך

לחץ דם גבוה בדרך כלל קשור לכך שגופך מפתח התנגדות לאינסולין.  ככל שרמות האינסולין עולות, לחץ דם עולה.  רוב הרופאים, כולל קרדיולוגים, אינם מבינים את הקשר הגורלי בין לחץ דם, רמות סוכר בדם, ואינסולין.
 
לפי ד"ר ריצ'ארד גונסון ( ראש יחידת מחלקת כליות ולחץ דם באונ' קולוראדו ) הגורם המשותף ללחץ דם, מחלת כליות, השמנת יתר וסכרת הוא צריכה גבוהה של פרוקטוז ( האמת המרה על הסוכר ). 
 
בעוד שסוכר (סוכרוזה) הוא מקור ראשי של פרוקטוזה הוא לא כל כך גרוע כמו סירופ תירס עתיר פרוקטוזה. 
אמריקאים, ואפשר לומר שגם אנחנו, מכורים לפרוקטוזה.  סירופ תירס זה מוסף למשקאות מוגזים, למיצי פירות, וכמעט לכל מזון תעשייתי ומעובד שנמצא בסופרמרקט.  
שלא כמו גלוקוזה שנשרפת לאנרגיה בכל תא, פרוקטוזה אם אינה נצרכת מיידית, הופכת לשומן על ידי הכבד ואז מתחיל תהליך של תנגודת אינסולין וסכרת. 
 
מה הקשר בין לחץ דם ופרוקטוזה?
פרוקטוז מעלה לחץ דם בשלושה דרכים:
1.  כאשר הכבד מפרק את הפרוקטוזה נוצרת חומצה יורית. חומצה יורית מעלה לחץ דם בכך שהיא מדכא את הפעילות של חומצה ניטרית שאחראית על גמישות כלי הדם.  כאשר אוכלים כמויות גדולות של פרוקטוזה,  עולות רמות החומצה היורית ועולה לחץ הדם.  אם רמות החומצה היורית בדם גבוהות כל הזמן, נוצר סיכון גבוה ללחץ דם גבוה, למחלת כליות ולסינדרום מטבולי וסכרת. 
2.  ד"ר רון רוסדייל, מומחה לחילוף חומרים ותזונה, מסביר שאינסולין מאחסן מגנזיום. אם קולטי האינסולין חסומים ותנגודת אינסולין בתאים עולה, התא אינו יכול לאחסן מגנזיום, אז המגנזיום יוצא בשתן.  מגנזיום מרגיע את השרירים לכן כאשר רמות המגנזיום נמוכות כלי הדם שלך יתכווצו במקום להיות רפויים אפקט שמעלה עוד יותר את לחץ הדם.
3.  אינסולין גורם לגופך לשמור על מלח, ומלח סופח מים ונוזלים אחרים.  ספיחת נוזלים מעלה לחץ דם ועלולה לגרום לאי ספיקת לב.
 
במקרה של לחץ דם  גבוה וצריכה מרובה של סוכר, במיוחד בצורת פרוקטוזה, הורדת לחץ הדם יכולה להיות פשוט על ידי הפסקת צריכת כל סוג של סוכר כולל דגנים.  נרמול רמות הסוכר בדם ינרמל את פעילות האינסולין ויוריד את לחץ הדם לטווח הבריא.  מומלץ על צריכת פרוקטוזה של 25 גרם ליום לאדם בריא, או על 15 גרם ליום במקרה של לחץ דם גבוה, משקל עודף או סכרת.
הפרוקטוזה בפירות היא בד"כ בריאה, אלא אם כן אוכלים כמויות גדולות מדי של פירות, שותים כמיץ פרי או כפרי יבש.  אם יש בעיות בריאות שהוזכרו עדיף לצרוך מקסימום 15 גרם פרוקטוזה ביום לפחות עד שהתוצאות חוזרות לנורמה המומלצת.

טיפים להשגת לחץ דם בריא ללא תרופות
- הפחתה דרסטית או הימנעות מוחלטת מצריכת פרוקטוזה
 
- פעילות גופנית כתרופה- פעילות גופנית היא אחת התרופות החזקות שקיימות במיוחד להעלאת רגישות לאינסולין, נרמול רמות סוכר ולחץ דם. 
 
- תכנית תזונה טובה שמתאימה לגופך- תכנית כזו צריכה להיות עשירה בירקות טריים (עדיף אורגניים), אגוזים וזרעים טבעיים, מוצרי חלב לא מפוסטרים אורגניים, ביצי חופש, בשר איכותי ושמנים בריאים כמו שמן קוקוס, אומגה 3 ממקור של בעלי חיים, ומים טהורים בשפע
 
-  שיפור רמות ויטמין D -  ויטמין D משפיע לטובה על לחץ הדם.  מחסור בויטמין D נקשר לתנגודת אינסולין ולסינדרום מטבולי.  המקור הטוב של ויטמין D הוא חשיפה לשמש ואחריו תוסף של ויטמין D.  טווח אידיאלי הוא של 50-70 ננוגרם/מ"ל
 
- ניהול לחצים- לחץ מעלה לחץ דם.  התנהלות תחת לחץ לאורך זמן עלולה לשבש כמעט את כל התהליכים בגוף ולחץ דם גבוה הוא אחד מהם.  מציאת דרך להפגת מתחים הכרחית לבריאות טובה. 
 
- הרבה שעות שינה מתקנת ועמוקה כל לילה.
 

 מבוסס על המאמר:

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2012/09/23/broccoli-health-benefits.aspx?e_cid=20120923_SNL_Art_1