שולמית בכר - דיאטנית קלינית, ליווי להחלמה מבולימיה ואימון לחופש מאכילה רגשית - טיפים לאכילה ולשתייה
דיאטנית קלינית.
אימון להחלמה מבולימיה, ולחופש מאכילה רגשית


צלצלי עכשיו
לקביעת פגישת ייעוץ ובדיקת מצבך התזונתי
 054-539-6067
דף הבית >> מאמרים >> טיפים לאכילה ולשתייה
 
במהלך ההיסטוריה תגליות חדשות שינו את התפישה של זמני הארוחות.  ראשית, גילוי האש שינה את התזונה ממזון חי למזון מבושל שאחדים מאמינים שהקלוריות שנוספו תרמו לגדילת המוח ואפשרו את השימוש בכלים ויצירת האומנות והדת.

מאוחר יותר, מבחינת היסטורית, המצאת המזלג שינתה את הדרך שבה אנו אוכלים ולועסים את המזון שלנו וזה בתמורה שינה את מבנה הלסתות.

בתקופה המודרנית, יתכן שאתם חושבים שאין הרבה דברים חדשים לגלות בנושא של אכילה ושתייה אבל המדע עדיין מגלה סוגים שונים של ידע פלאי שמאפשר לנו לחיות בריא יותר.

במקרים מסוימים, הטיפים הבאים עשויים לאתגר אתכם ולהוציא אתכם מאזור הנוחות הקולינארית שלכם. במקרים אחרים הם עשויים לקחת אתכם לעבר ולאמץ טכניקות מדורות קודמים. בכל מקרה, יש סיכוי גדול שתלמדו משהו חדש על מזון, שתייה ואיך לבנות את התזונה שלכם.

8 טיפים לאכילה ולשתייה

1.     אכלו אוכל מותסס ( fermented )
תהליך התססת ירקות רגילים הופך אותם ל"מזונות על", סוד שאומץ על ידי תרבויות רבות במשך אלפי שנים.  תהליך ההתססה (תרבית) מעלה את כמות החיידקים הידידותיים שחשובים במיוחד לבריאות האדם מפני שהם עוזרים לאזן את חיידקי המעיים ומשפרים ומחזקים את המערכת החיסונית.  המעיים משמשים כמו "מוח שני" ואפילו מייצרים יותר סרוטונין- שמשפיע על מצב הרוח- מאשר המוח שלנו, לכן תחזוקה של מעיים בריאות תתן יתרון לראש כמו גם לגוף.
מזונות מותססים הם גם מנקי הרעלים הזמינים הטובים ביותר, כלומר הם עוזרים לגוף להיפתר ממגוון רחב של רעלים כולל מתכות כבדות.  במצב אידיאלי כדאי לכלול מגוון של מזונות ומשקאות מותססים בתזונה. 
 
2.     הוסיפו נבטים לתפריט שלכם
נבטים הם סוג אחר של "מזון על" ומכילים עד פי 30 נוטריאנטים חיוניים אפילו יותר מאשר ירקות אורגניים.  כאשר הזרעים מונבטים, כמות החלבון והסיבים גדלה כמו גם ויטמינים וחומצות שומן חיוניות.  מינרלים כמו סידן ומגנזיום הופכים לזמינים יותר לספיגה בגוף.  היתרונות של נבטים כוללים: תמיכה להתחדשות תאים, מקור עוצמתי לנוגדי חמצון, מינרלים, ויטמינים ואנזימים שעוזרים להגנה על התאים, השפעה על בסיסיות של התאים שמגן מפני מחלות כולל סרטן ( הרבה גידולים הם חומציים ), הם עשירים בחמצן ומגנים מפני וירוסים וחיידקים שאינם יכולים לשרוד  בסביבה רווית חמצן.
 
3.     חשבו שוב על ארוחת הבקר שלכם
אם אתם עדיין אוכלים ארוחת בוקר עשירה בסוכר כמו בייגלה, פנקייקים, טוסט או דגנים אלו הם בין הבחירות הגרועות ביותר לבוקר.  מחקר עדכני מצא שאכילת ארוחת בוקר עשירה בחלבון, כמו ביצים ובשר, יגרמו לכך שתזללו פחות ג'אנק פוד במשך היום.  אבל, ויתור על ארוחת בוקר במסגרת צום יזום, יש לה יתרונות בריאותיים רבים כמו שיפור רגישות האינסולין ושריפת שומנים במקום שימוש בגלוקוזה כמקור דלק.  הסיבה לכך היא כי אכילה דבר ראשון בבוקר מתנגשת עם מחזור הקורטיזול בגוף.  אכילת ארוחת בוקר גוררת הפרשת אינסולין רבה ומהירה שגורמת לירידת סוכר מהירה יותר מאכילה בזמנים אחרים.  אם אתם בריאים רמות הסוכר לא ירדו לרמה נמוכה מדי אבל יגרמו לכם לחוש רעב.  לכן, למרות שדילוג על ארוחת בוקר נוגד את הרעיון שאסור לדלג על ארוחות, ויתור על ארוחת בוקר יעזור לשלוט ברצון לאכול וברעב במשך היום.
 
4.     צום יזום/ תקופתי עשוי לעזור לבריאות אופטימאלית.
בצום יזום מגבילים את האכילה לחלון זמן צר בכל יום.  כלומר לאכול את כל הארוחות והחטיפים בחלון זמן מוגבל. במצב אידיאלי רוצים להגביל את האכילה ל 6-8 שעות בכל יום, נאמר לאכול בין 12:00-18:00, זה זמן מספיק לאפשר לגוף לעבור למצב של שריפת שומנים בין שאתם מגבילים את מספר הקלוריות או לא.  הצום מתחיל בזה שמסיימים לאכול 3 שעות לפני השינה.  במידה וישנים 8 שעות בלילה אתם כבר בצום של 11 שעות ואז כשמתעוררים לחכות כמה שיותר עד הארוחה הראשונה כך שתוך מספר שבועות הארוחה הראשונה תהיה ארוחת צהריים.  היתרונות בצום כזה נמצא בקישור הבא http://www.metaplim.co.il/a.asp?a=197358
 
5.     לעסו את המזון היטב
כמות טובה של אנזימי עיכול נוצרת בפה, לא בקיבה.  תהליך פירוק המזון מתחיל בפה ולעיסה ממושכת עוזרת בפירוק טוב יותר.  בזמן לעיסה האנזימים מתחילים לפרק את המולקולות לגודל שהגוף יכול לספוג.  אם מרגישים שהבטן כאילו קשורה אחרי אכילה, כנראה שבולעים חתיכות גדולות של מזון. זמן לעיסה כפול מזה שרגילים לו יעזור לשלוט בכמות שאוכלים, יפחית את כמות  האוכל והקלוריות.  בנוסף אכילה איטית גורמת לטעום טוב יותר את האוכל וליהנות יותר.
 
6.     אכלו אוכל מקומי ואורגני ככל האפשר
אוכל אורגני מכיל פחות חומרי הדברה ומזין יותר.
 
7.     התזונה מכתיבה את מצב הרוח
אתם יכולים לאכול ג'אנק פוד כאשר אתם לחוצים, משועממים או בודדים אבל זה רק יחריף את מצב הרוח שלכם.  סוכר מדכא פעילות של הורמון שגם כך נמצא ברמות נמוכות אצל אנשים דיכאוניים. הסוכר גם מקדם דלקת כרונית שכנראה גורמת לדיכאון.  הסוד לשיפור מצב הרוח נמצא במעיים מפני שפלורה לא בריאה משפיעה על הבריאות המנטאלית שמובילה לחרדה ודיכאון.  כמות הסרוטונין הגבוהה ביותר נמצאת דווקא במעיים ולא במוח!
 
8.     יותר מדי אלכוהול עלול לגרום להשמנה
אלכוהול עשיר בקלוריות ריקות אבל הוא עלול להוסיף סנטימטרים לקו המותן בדרך אחרת.  כאשר שותים אלכוהול הגוף מפסיק לשרוף שומנים וקלוריות כדי לפרק את האלכוהול שנכנס.  כלומר מה שנאכל יאוחסן כשומן. כמו כן, שתיית אלכוהול גורמת לזלול יותר מזונות לא בריאים. 

מתורגם מד"ר מרקולה:
http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2013/04/15/8-eating-habits.aspx