שולמית בכר - דיאטנית קלינית, ליווי להחלמה מבולימיה ואימון לחופש מאכילה רגשית - האם ידעת שהטלוויזיה שלך משמינה?
דיאטנית קלינית.
אימון להחלמה מבולימיה, ולחופש מאכילה רגשית


צלצלי עכשיו
לקביעת פגישת ייעוץ ובדיקת מצבך התזונתי
 054-539-6067
דף הבית >> מאמרים >> האם ידעת שהטלוויזיה שלך משמינה?
 

האם ידעת שהטלוויזיה שלך משמינה

נושא התזונה ושמירה על משקל מעסיק את עולם הרפואה והאסטיקה מזה מספר עשורים. יתרה מכך, אם פעם ציבור קטן התעניין בנושא, הרי שהיום זה שיחת היום כמעט בכל מקום, בתכניות רדיו וטלוויזיה, בעיתונים, אפילו בגן הילדים אפשר לשמוע "דעות" מפי הצוציקים שהיא שמנה או רזה...


אנחנו יודעים שמשקל תקין הוא סוג של "ביטוח" לבריאות טובה למרות שבפועל הקביעה הזו לא תמיד נכונה. יש אנשים עם עודף משקל קל או בינוני שהם הרבה יותר בריאים מאשר אנשים במשקל גוף תקין או אפילו אנשים רזים.

( אגב חברות הביטוח באמריקה התחילו את עניין קביעת גובה התשלום לביטוח חיים לפי משקל המבוטח ותוצאות בדיקות הדם שלו, או במילים אחרות מצבו הגופני, וגם כיום הן בעלות משקל רב בקביעת "רמות נורמה" של בדיקות גופניות רבות שהופכות נוקשות יותר ויותר שכן הן מעוניינות לשלם כמה שפחות תגמולים במקרה של תביעות ).  


אנחנו יודעים שלכל אחד מאיתנו יש משקל שנכון לו ובו הוא מתפקד ביעילות,
בקלילות ובריאותו היא מקסימלית.
בריאות טובה זו באה לידי ביטוי בתפקוד היומי האישי, החברתי, בבית, במשפחה ובעבודה, ובבדיקות דם עם תוצאות שנופלות בטווחים הנורמליים.


שמירה על משקל תקין יכולה להוות אתגר או להיות ללא מאבק ומושגת בקלות. 

זה תלוי בך


אם המטרה שלך היא שמירה על משקל תקין ללא מאבק, עליך להכיר את הגורמים שמשמינים אותך ואת אלו שעוזרים לך להתמיד בתזונה נכונה ומותאמת אישית לצרכים המיוחדים שלך.

אז מה משמין אותך?

- אכילה יתרה : לגוף שלך יש דרישה לכמות מסוימת של ויטמינים, מינרלים, פחמימות, חלבונים ושומנים לביצוע חשיבה, תפקודי גוף, פעילות גופנית ועוד. כאשר את אוכלת כמות גדולה של אוכל, יותר ממה שנחוץ לגוף, נוצר חוסר איזון, האוכל העודף הופך לשומן שנאגר ברקמת השומן ועם הזמן את תראי עלייה במשקל.


- אוכל מעובד : אוכל מעובד או תעשייתי מכיל רכיבים וחומרים שמשבשים את הפעילות התקינה של חילוף החומרים, את התפקוד היעיל של המוח ולאורך זמן גורם לך לאכול יותר, להתמכר לסוכר ולשומן ולצבור אנרגיה מיותרת ולרוקן את הגוף מויטמינים ומינרלים חיוניים.

- סגנון חיים יושבני ( סדנטרי ) : סגנון החיים המודרני שכולל ישיבה מרובה, חוסר או מיעוט בתנועה ושימוש מוגזם בראש מייצר חוסר איזון בין המערכת הרגשית/ שכלית למערכת המוטורית/ תנועתית, מה שמוביל לצבירת שומן.

- חוסר פעילות גופנית : הפעילות הגופנית עצמה תורמת לחילוף החומרים ובונה שריר, שריר פעיל יותר מכל רקמה אחרת בגוף לכן משתמש במאגרי הגליקוגן והשומן גם במנוחה ועוזר לך לשמור על משקל תקין.

- שיבוש במנגנון רעב/ שובע/ צמא : הגוף מסמן לנו מה הצרכים שלו - רעב, צמא או שובע. כל זה נכון ועובד למי שמחוברת לצרכים שלה ומסוגלת לזהות אותם נכון. בגלל סיבות שונות, שמקורן בילדות והמשכן בבגרות, אין לך יכולת לזהות את הצורך האמיתי ומה שקורה זו התחלה של מעגל אכילה מיותרת שאינה יודעת שובע והופכת לאכילה רגשית.

לאחרונה גיליתי את אחד הגורמים הפחות מדוברים אבל היותר דומיננטים שגורם להשמנה.

הטלוויזיה, כן , המקלט באמצע הסלון או על קיר חדר השינה משמין אותך!
 
איך?

ברגע שמכשיר הטלוויזיה נדלק קורים מספר דברים:
  • את מתיישבת מול המקלט, כלומר מפסיקה להיות פעילה.  אם את פחות פעילה, מסת השריר שלך אינה גדלה או אפילו קטנה ורקמת שומן מתחילה לתפוס נפח גדל והולך.
 
  • רוב התכניות משעממות ועל מנת להישאר עירנית את מתחילה לנשנש, קצת מזה, קצת מה ובלי לשים לב חיסלת חבילת גלידה. אז אולי הבנות בהישרדות ירדו במשקל אבל את הוספת עוד 1000 קלוריות מיותרות.
 
  • איך שהמכשיר נדלק המודעות נכבית. כל היום היית בשליטה ועשית בחירות מושכלות, אבל מול הטלוויזיה את מישהי אחרת - מותר שוקולד, בפלות או וופלות, אין גבולות... מה שקרה שהטלוויזיה משתלטת על ההכרה שלך ואין לך יכולת לעשות בחירות נכונות.
 
  • את לא ישנה מספיק בגלל שבמקום לישון את רואה עוד איזה תכנית ריאליטי ריקה מתוכן, ובטח גם אוכלת כדי להישאר ערה.  השינה חשובה מאד בתהליך ההרזיה ושימור משקל תקין. מומלץ לישון בין 6/7/8 שעות בכל לילה.  בזמן השינה מופרשים הורמונים שמשפיעים על בניית מסת שריר, על חילוף חומרים, על רעב ושובע.

מספיק שינוי אחד קטנטן שיניע אותך למשקל התקין והנכון שלך.

אהבת? אשמח ללייק בתחתית העמוד
לא אהבת? אשמח לתגובתך ולשאלות